نکاتی که قبل از مراجعه به پزشک باید بدانیم

نکاتی که قبل از مراجعه به پزشک باید بدانیم

سلام. در این مقاله قصد داریم نکاتی که قبل از مراجعه به پزشک و زمانی که باید به پزشک مراجعه کنیم رو بررسی می کنیم و در انتها میگیم که چه زمانی باید آزمایش و چکاپ انجام بدیم تا سلامتی خودمونو حفظ کنیم. البته ناگفته نماند که در این بخش بطور کلی در مورد موارد ذکر شده صحبت میکنیم و در مقالات بعدی در مورد بیماری های مختلف و تخصص های پزشکی بحث خواهیم کرد.

چه نکاتی را قبل ازمراجعه به پزشک باید بدانیم؟!

باتوجه به جنسیت فرد، سن، گذشته پزشکی خانوادگی وبیماری های ناگهانی تعداد مراجعات به پزشک و انجام چکاپ های متفاوت پزشکی تفاوت پیدا می کنند. در اینجا به برخی نکات مهم در خصوص مراجعه به پزشک اشاره می کنیم:

 • سعی کنید از مصرف غذاهای حاوی کلسترل و چربی بالا پرهیز کنید (رژیم غذایی خود را تغییر ندهید)

خوردن این نوع ازغذاها می تواند نتایج آزمایشات شما از جمله چربی، قند و کلسترول را تغییردهد.

هم چنین در خصوص مراجعه به پزشک لزومی ندارد که رژیم غذایی عادی خود را تغییر دهید، چرا که صادق بودن در این مورد سلامتی شما را به دنبال خواهد داشت در واقع تغییر رژیم غذایی در مدت زمان کوتاه و صرفا برای مراجعه به پزشک نتایج مثبتی به همراه نخواهد داشت.

 • نوشیدنی حاوی کافئین مصرف نکنید.

اگر احتمال می دهید که ممکن است پزشک فشارخون شمارو چک کند، از نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه و... و هم چنین مصرف تنباکو پرهیز کنید.

هم چنین در صورت انجام تست ورزش (مربوط به قلب) و هم چنین تست استرس نیز بهتر است ازمواد غذایی حاوی کافئین استفاده نشود.

 • به میزان کافی آب مصرف کنید.

درصورتی که آزمایش خون و یا موارد مشابه همچون ادرار دارید کمبود آب بدن میتواند درنتایج آزمایشات شما تاثیر گذار باشد و هم چنین به طور کل نوشیدن مداوم آب میتواند به سلامت بدن کمک کند.

 • درهنگام سرماخوردگی، سعی کنید قبل از مراجعه به پزشک خود درمانی نکرده و دارو مصرف نکنید تا در روند درمان خود به پزشک کمک کرده و در این صورت تجویز پزشک موثرتر خواهد بود.
 • قبل از مراجعه به پزشک متخصص پوست سعی کنید پوست خود را تمیز نگه دارید. از مصرف انواع لوازم آرایشی از قبیل کرم پودرها وسایر موارد برای معاینه بهتر پزشک خودداری کنید. در صورت مراجعه از زدن لاک خودداری کنید چرا که ناخن های شما گویای دیابت،آنمی و یا حتی در موارد نارسایی های قلبی می باشد.
 • سوال هایی را که می خواهید از پزشکتان بپرسید در صورت نیاز یادداشت کنید.

 

به نظر شما چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

البته شاید با خودتان فکر کرده باشید که منظورمان این است که در چه مرحله ای از درمان باید به پزشک مراجعه کنیم، اما در واقع منظورمان دقیقا ساعت مراجعه به پزشک است.

اگر کمی با خودمان بیاندیشیم متوجه می شویم که زمان هایی در شبانه روز بدن ما نیاز به استراحت وریلکسیشن دارد؛ بنابر این واضح است که کادر درمان در تمامی مراکز پزشکی و درمان نیز به این زمان در شبانه روز نیاز دارند.

خوب حالا به نظر شما بهترین زمان درشبانه روز چه ساعتی است؟

ما در گروه کیمیا ویزیت بهترین زمان برای مراجعه به پزشک را صبح ها تا حدود ساعت 2ظهر و عصر ها از ساعت 5 به بعد توصیه می کنیم؛ البته لازم به ذکر است در صورت ضرورت و اورژانسی بودن بیمار در تمامی ساعات شبانه روز و زمانی که لازم است قطعا باید به پزشک مراجعه کند و در صورت امکان ساعاتی که ذکر شد مورد توجه قرار گیرد.

در این قسمت زمان مراجعه به پزشک را از روی علائم بدن مورد بررسی قرار میدهیم:

 • اختلال در تنفس

 • کاهش وزن غیرعمدی

 • تب مداوم و بدون وقفه

 • تغییر در عادت های مزاجی

 • تغییرات روحی

 • سردرد های شدید

 • کاهش دید ناگهانی و یا حالت جرقه زدن نور

 • احساس سیری درصورت عدم مصرف مواد غذایی

 • مفصل متورم با رنگ قرمز

 

در طول سال چه آزمایشاتی را برای آگاهی از سلامت خود انجام دهیم؟

در واقع با توجه به شرایط مختلف افراد از جمله سن، جنسیت، تاریخچه پزشکی و ... زمان انجام آزمایشات متفاوت است. اما به طور کلی میتوانیم بگوییم که:

به افراد با سن کمتر از 50 سال هر 2 تا 3 سال یک بارو افراد با سن بیش از 50 سال حداقل یک بار در سال چکاپ کامل بدن پیشنهاد داده می شود.

آزمایشات چکاپ کامل شامل آزمایش قند خون، چربی خون، تیروئید، ویتامینD، شمارش گلبول های قرمز، کلیه، کبد، ادرار، معاینه فیزیکی کامل بدن، معاینه چشم و تست ورزش می باشد.

تشکر می کنیم از این که با ما همراه بودین، در نظر داشته باشید بعد از این که این موارد رو رعایت کردین میتوانید لیست متخصص های موجود در کیمیا ویزیت رو داشته باشید و بصورت اینترنتی نوبت دریافت کنید. سلامت و تندرست باشید.

 نمایش لیست پزشکان

پرسش خود را مطرح کنید:

CAPTCHA code