پرونده الکترونیک سلامت سپاس

پرونده الکترونیک سلامت سپاس

پرونده الکترونیک سلامت یا سپاس چیست؟!

سامانه پرونده الکترونیک سلامت (سپاس) بزرگترین طرح فناوری اطلاعات حوزه سلامت کشور که دارای ابعاد سخت افزاری، نرم افزاری، زیر ساخت ارتباطی و مجموعه ای از قوانین و استاندارد ها که همگی به صورت یکپارچه در سراسر کشور فعال می باشند.

پرونده الکترونیک سلامت بستری برای ارائه خدمات پیشرفته سلامت الکترونیک، نظارت بر کیفیت ارائه خدمات سلامت، مدیریت حوزه سلامت کشور، افزایش سرعت و کیفیت تولید دانش پزشکی و زیستی که به دنبال خودش یکپارچه سازی اطلاعات سلامت، ارتقاء کیفیت خدمات درمانی، توزیع عادلانه منابع سلامت و بهداشتی و کاهش هزینه های خدمات درمانی را خواهد داشت.

تمامی اطلاعات پزشکی (بیمارستان، داروخانه، مطب ها، آزمایشگاه ها و ...) از سراسر کشور در سپاس ثبت میشوند و داده های سلامت هر فرد در هر لحظه و مکان توسط این سامانه در دسترس می باشد و طبیعتا این امر در تصمیم گیری های پزشکی بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود.

بستر اجرایی سپاس:

پس از دید کلی و بررسی سپاس، نحوه ی اجرای آن و این که داده های پزشکی از چه طریقی وارد این طرح میشوند مد نظر است. درواقع پرونده الکترونیک سلامت توسط سامانه هایی که در مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات ارزیابی و تایید شده اند اجرا می شود و این سامانه ها پل ارتباطی بین پزشکان و بیماران با سپاس خواهند بود.

سامانه هایی که در این مرکز وجود دارند شامل سیستم اطلاعات بیمارستانی، مطب، مراکز بهداشت، کلینیک، آزمایشگاهی، رادیولوژی، داروخانه، نوبت دهی و نوبت گیری می باشند. تمامی این سامانه ها پس از گذراندن مراحلی در واحد فناوری اطلاعات به تایید رسیده و گواهی اخذ میکنند و توسط این گواهی و ارتباط با درگاه یکپارچه سپاس با سرویس های نظام پزشکی، بیمه ها و ثبت احوال در اتباط خواهند بود که طبیعتا این امر باعث یکپارچه سازی اطلاعات و تسهیل در امورات درمان و کاهش اتلاف وقت و هزینه می شود.

نوبت دهی و نوبت گیری پرونده الکترونیک سلامت

پرسش خود را مطرح کنید:

CAPTCHA code