ویژگی های نرم افزار مدیریت مطب

ویژگی های نرم افزار مدیریت مطب

مدیریت کردن یک مطب منظم از جمله دغدغه‌های پزشکانی است که به حقوق بیماران خود توجه دارند. شاید تا الان پزشکان باتجربه را در شهر دیده باشید که به دلایلی از جمله ناهماهنگی و مدیریت غلط دارای مطب‌های شلوغ هستند. ولی امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، برنامه‌های کامپیوتری و انواع نرم‌افزارها توانسته اند مشکلات زیادی را حل کنند تا اطلاعات مربوط به شرکت‌ها، مطب‌ها و... به طور منظم در دسترس باشند. در ادامه ویژگی هایی که یک نرم افزار مدیریت مطب باید داشته باشد را بررسی می کنیم.

نرم افزار مدیریت مطب تحت وب و آنلاین چگونه کار می‌کند؟                                                                                                                           این نرم افزار باید به‌گونه‌ای طراحی ‌شود که نسخه‌ای از آن در سیستم منشی و یا کاربران فرعی و نسخه‌ای دیگر در سیستم پزشک نصب ‌شود. با مراجعه بیمار، منشی اطلاعات او را دریافت کرده و برایش پرونده‌ای در سامانه ثبت می کند. اکنون پزشک می‌تواند در سیستم خود پروندۀ بیمار را مشاهده کند و از سوابق او مطلع شود، که این امر بسیار راحت تر ومنظم تر از پرونده های کاغذی است.

بعد از ویزیت بیمار پزشک می تواند هزینه های درمان را در پرونده الکترونیکی ثبت کند که در مرحله بعد منشی هزینۀ درمان را از بیمار دریافت کرده و این بار در بخش حسابداری ثبت می کند. به‌این‌ترتیب پزشک می‌تواند همه مطالب موجود در رابطه با بیمار را با چند کلیک ساده مشاهده کند و از سوابق درمانی، مالی، نوبت دهی و… افراد مطلع شود.

ویژگی‌های خدماتی نرم افزار مدیریت مطب                                                                                                                                                  امکانات این نرم افزار را می‌توان به دو قسمت برای پزشک و منشی تقسیم کرد. هر یک از این بخش‌ها در نرم افزار باید قابلیت ‌هایی برای آسان تر شدن کار بیماران، پزشکان و دستیاران مطب داشته باشند تا فعالیت های مربوط به هر کدام را سرعت ببخشد. همچنین بخش‌های مختلف در نرم افزار مدیریت مطب باید با یکدیگر ارتباط مستقیم داشته باشند تا اطلاعات بین تمامی بخش‌ها قابلیت دسترسی داشته و یکپارچه و مرتب باشند. بهتر است این برنامه به گونه ای باشد که  حتی اگر در یک مطب چندین پزشک با تخصص‌های مختلف به همراه دستیارانشان فعالیت داشته باشند، بتوانند از امکانات چند بخشی در نرم افزار مدیریت مطب استفاده کنند.

اکنون به طور خلاصه با ویژگی های دیگری که این نرم افزار باید داشته باشد، آشنا می شویم:

تنظیمات سطوح دسترسی: مدیران مطب باید ‌بتوانند بر اساس عنوان شغلی کاربران به آن‌ها اجازه دسترسی دهند.

گزارش‌نویسی مطب: نرم‌افزار‌ باید بتواند، گزارش‌ها را بر اساس پارامترهای قابل تنظیم مانند زمان ‌بندی موجود و امور مالی مطب تهیه ‌کند.

یادآور خودکار: شما می‌توانید با تجهیز این نرم‌افزار، یادآور خودکار را از طریق پیامک یا ایمیل به بیماران خود ارسال کنید و به آن‌ها در به یاد آوردن زمان ویزیت پزشک خود کمک کنید. این کار کنسلی ملاقات‌ها و نیامدن بیماران به دلیل فراموشی تاریخ ویزیت را به حداقل می رساند.

پیگیری مطالبات: می‌توانید با قرار دادن این ویژگی، با استفاده از نرم‌افزار مطالبات مختلف مالی خود را پیگیری کنید.

انجام خودکار امور مالی: با ایجاد این ویژگی، نرم‌افزار به صورت خودکار امورمالی را مدیریت کرده و صلاحیت بیمه را تایید و میزان پوشش بیمه را به سرعت مشخص می‌کند.

 

اکنون ویژگی های ساختاری نرم افزار مدیریت مطب را بررسی می کنیم.

سهولت استفاده از آن و نیاز به آموزش کم جهت تسلط به نرم افزار، از ویژگی های اصلی یک نرم افزار خوب محسوب می شود.

امنیت اطلاعات پر اهمیت ترین موضوع است. فرض کنید برای پرونده بیمار اتفاق بدی بیافتد در این زمان کل سابقه بیمار از بین خواهد رفت. پس نرم افزار باید تحت وب بوده و روی سرور های قدرتمند باشد.

ویژگی دیگر هوشمندی نرم افزار است. نرم افزار های ثبات اطلاعات، نرم افزار هایی بوده که اطلاعات مطب شما را تنها ذخیره می کنند. در حالی که نرم افزار های روز دنیا ارزش اطلاعات را درک کرده و با استفاده از اطلاعات ورودی، هوش مصنوعی به نرم افزار افزوده تا خطا ها را کاهش دهد. این هوشمندی باعث خواهد شد تا سرعت و دقت کار پزشک دو چندان گردد.

همچنین دسترسی آسان از هر نقطه به پرونده ها، تحت وب بودن در عین امنیت بالاتر نسبت به نرم افزار های تحت ویندوز، نیز اهمیت دارد.

 

اکنون با مطالعه این مقاله، متوجه شدیم که برای راه اندازی نرم افزار مدیریت مطب باید چه ویژگی هایی را مد نظر قرار داد. همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، با متخصصان ما در کیمیا ویزیت در ارتباط باشید؛  آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما هستیم:                                                                                                    ارتباط با ما     

 

پرسش خود را مطرح کنید:

CAPTCHA code