نکاتی که قبل از انجام آزمایش بدانیم؟!

نکاتی که قبل از انجام آزمایش بدانیم؟!

نکاتی که قبل از انجام آزمایش باید بدانیم؟!

حداقل برای تمام افراد، یکبار پیش می آید که در طول زندگیشان مجبور به انجام آزمایش خون شوند.

در بعضی مواقع عدم رعایت نکات قبل از دادن آزمایش سبب می شود که نتیجه ی مطلوبی دریافت نکنیم. در بیشتر آزمایشات خون باید شما ساعاتی را قبل از انجام آزمایش از خوردن وآشامیدن بعضی از مواد غذایی خودداری کنید در بعضی موارد هم شما مجاز به خوردن هیچ گونه ماده غذایی نمی باشید ما در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با نکات و مراقبت هایی که قبل از انجام آزمایش باید رعایت کنیم آشنا کنیم.

 • پیش از انجام آزمایش قند خون چه مواد غذایی را مصرف نکنیم!

یکی از بدترین مواد قندی حاوی کربوهیدرات نوشابه های گازدار می باشد و این در حالی است که قند خون به میزان بسیار زیادی تحت تاثیر مواد غذایی کربوهیدرات دار است پس ازمصرف این ماده غذایی قبل از آزمایش پرهیز کنید.(لازم به ذکر است این گونه مواد غذایی به خودی خودسلامت بدن را تحت تاثیر قرار داده و نباید مصرف شوند.)

قبل از انجام آزمایش خون قهوه و آب میوه های غیر طبیعی مصرف نکنید، چرا که قند مصنوعی موجود در آب میوه ها و همچنین خامه و قند زیاد موجود در قهوه های آماده باعث خنثی شدن عملکرد انسولین در بدن شده و درنهایت نتیجه ی آژمایش را بی ارزش می سازد. در صورت تمایل به مصرف قهوه قبل از آزمایش آن را حداقل با فاصله ی 3 ساعت قبل از انجام آزمایش و ساده میل کنید تا نتیجه ی مطلوبی بدست بیاورید.

همچنین در مورد سایر مواد قندی از جمله مواد غذایی که دارای قند فراوان هستند از جمله شیره ها (شیره خرما، شیره انگور و ...) و همچنین غلات بدون سبوس و انواع مختلف  طمع دهنده ها قبل از انجام آزمایش خودداری کنید.

 • نکات ضروری قبل از انجام آزمایش قند خون!
 1. به طور میانگین حداقل 8 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.
 2. بهتر است تا قبل از ساعت 9 صبح اقدام به انجام آزمایش کنید.

 

 • نکات ضروری قبل از انجام آزمایش قند خون 2 ساعت بعد از صبحانه!
 1. زمان صرف صبحانه نباید از 20 دقیقه بیشتر تجاوز کند.
 2. با شروع خوردن صبحانه معمول هر روز، ساعت رو یادداشت کنید.
 3. بعد از صرف صبحانه از خوردن آدامس، آب نبات، قهوه و شیرینی جدا پرهیز کنید.
 4. نمونه گیری دقیقا 2 ساعت بعد از صرف صبحانه انجام می شود پس زمان مراجعه به آزمایشگاه را از دست ندهید.
 5. نوشیدن آب تغییری در نتیجه ی آزمایش ایجاد نمی کند.
 6. آزمایش حتما باید قبل از ساعت 9 صبح شروع شود.
 7. بهتر است آزمایشات قند خون ناشتا و دو ساعت بعد از صرف صبحانه را در یک روز انجام دهید.

 

 • پیش از انجام آزمایش کلسترول خون چه مواد غذایی را مصرف نکنیم!

برای انجام آزمایش کلسترول خون ناشتا بودن امری کاملا ضروری است.مدت زمان ناشتا بودن از 6 تا 8 ساعت و در بعضی موارد از شب تا صبح و گاهی به 12 ساعت میرسد بنابراین بهتر است از پزشک معالج خود در این مورد بخواهید تا زمان مورد نیازبرای ناشتا بودن را به شما اطلاع دهد.

آزمایش کلسترول خون را بهتر است صبح زود انجام دهید و در زمان ناشتا بودن از مصرف آدامس خودداری کنید.

در مورد آزمایش کلسترول خون به تمام مواد غذایی که از قبل میخورید دقت لازم را داشته باشید و از مصرف تخم مرغ، گوشت قرمزوسایر مواد غذایی که حاوی کلسترول بالایی هستند پرهیز کنید و اگر مجبور به تکرار منظم این آزمایش هستید برای گرفتن نتیجه مطلوب بهتر است رژیم غذایی خود را تغییر ندهید.

اگر مایل به خوردن قهوه هستید بهتر است در این مورد از پزشک معالج خود بخواهید تا شما را راهنمایی کند چرا که در مواردی مصرف قهوه در زمان ناشتایی منعی ندارد.

نکات ضروری قبل از تست تحمل گلوکز!

 1. قبل از انجام تست باید 12 ساعت ناشتا باشید.
 2. 3 روز قبل از انجام، رژیم غذایی معمولی خود را رعایت کنید.
 3. آزمایش را حتما قبل از ساعت 9 صبح انجام دهید.
 4. دز زمان تعیین شده برای انجام خون گیری ها حتما در آژمایشگاه حضور داشته باشید.
 5. در فواصل خون گیری نوشیدن آب بلامانع است.ولی ازمصرف شیرینی، آب نبات، آدامس و همچنین انجام فعالیت بدنی خودداری کنید.

 

 • نکات ضروری قبل از آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات!

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات از اواسط 40 سالگی به طور منظم و حداقل سالی یکبار توصیه شده، این آزمایش برای تشخیص زود هنگام بزرگی یا سرطان پروستات درخواست می شود.

 1. یک هفته قبل از آزمایش نباید معاینه مقعد انجام شده باشد.
 2. یک هفته قبل از مراجعه به آزمایشگاه، نباید معاینه پروستات و بیوپسی پروستات انجام شده باشد.
 3. 48 ساعت قبل از انجام آزمایش نباید انزال یا مقاربت داشته باشید.
 4. رادیوتراپی و مصرف داروهایی مثل تستوسترون می‌تواند موجب افزایش مقادیرPSA  شود؛ بنابراین در این موارد آزمایشگاه یا پزشک معالج را مطلع کنید.
 5. ‌‌‌‌ 48 ساعت قبل از انجام آزمایش نباید دوچرخه سواری کرد.

 

 • نکات ضروری قبل از آزمایش اوره تنفسی!
 1. از مصرف آنتی بیوتیک و بیسموت، در طی 4 هفته قبل از آزمایش پرهیز کنید.
 2. این آزمایش به منظور بررسی عفونت فعال هلیکوباکترپیلوری در معده انجام می شود و باید قبل از انجام آزمایش 6 ساعت ناشتایی رعایت شود.
 3. ‌‌‌‌ از مصرف انواع سایمتیدین، رانیتیدین و آنتی اسید به مدت یک هفته قبل از آزمایش پرهیز کنید.

 

 • نکات ضروری قبل از آزمایش پرولاکتین!

نمونه گیری باید حداقل 2 ساعت بعد از یک خواب کافی و آرام باشد و استرس باعث نتایج نامطلوبی در آزمایش می شود، همچنین در صورت مصرف داروی خاص، پزشک معالج خود را مطلع کنید.

 • نکات ضروری قبل از آزمایش جمع آوری نمونه مدفوع!

یک هفته قبل از انجام آزمایش از مصرف روغن‌‌های معدنی، بیسموت، روغن کرچک، ترکیبات ضد اسهال، شربت‌‌های حاوی منیزیم، تنقیه با باریم و آنتی بیوتیک‌ها و همچنین مواد مورد استفاده در رادیو گرافی پرهیزکنید.

 • نکات ضروری قبل از آزمایش کشت ادرار!
 1. بهترین نمونه، اولین ادرار صبحگاهی است که حداقل ۸ ساعت در مثانه باقی مانده و غلیظ شده باشد، در غیر این صورت میتوان از نمونه‌‌های ادرار تصادفی نیزاستفاده نمود.
 2. بیمار نباید در ۷۲ ساعت قبل از آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کرده باشد.( مصرف با تجویز پزشک معالج بلامانع است.)

 

 • نکات ضروری قبل از آزمایش آنالیز اسپرم!
 1. این آزمایش برای شمارش اسپرم و بررسی موروفولوژی آن درخواست شده و مشخصات فیزیکی مایع منی مانند حجم، رنگ، قوام، PH و مشخصات مورفولوژیک و توانایی حرکتی اسپرم مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 2. ‌‌‌‌ 3الی 4روز قبل از نمونه‌گیری نباید مقاربت یا انزال رخ داده باشد.
 3. ‌‌‌‌ وجود تب در مدت 3 روز قبل ازانجام آزمایش، نتیجه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 • نکات ضروری قبل از آزمایش کولونوسکوپی!

قبل از انجام این آزمایش به بیمار دستوراتی جهت آماده ساختن و پاک کردن روده بزرگ داده می‌شود. استفاده کامل از ماده ملینی که تجویزمی شود از اهمیت بالایی برخوردار است؛ البته در موارد کولیت اولسروز شدید و در زمان فعالیت قبل از کولونوسکوپی بهتره است از روغن کرچک استفاده نشود؛ زیرا خطر مگاکولون توکسیک در این موارد زیاد بوده؛ همچنین افزایش مصرف مایعات شفاف مثل آب روز قبل از آزمایش، می‌تواند جهت پاکسازی روده بزرگ کمک کننده باشد.

 • آزمایشاتی که ناشتا بودن در آن ها ضروری است!

ناشتا بودن قبل از انجام آزمایشات زیر ضروری است و هر نوع ماده ی غذایی که قبل از آن خورده شود، می‌تواند منجربه نادرستی نتیجه تست شود:

 • HDL کلسترول خوب
 • آزمایش اندازه‌گیری قندخون ناشتا
 • چربی خون

 

 • نکات ضروری قبل از آزمایش خون مخفی در مدفوع!
 1. مصرف داروهای ویتامین ث، آهن ، کلشی‌سین، ایندومتاسین، آسپرین، بروفن و کورتون‌ها باید ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش و دوره جمع‌آوری نمونه قطع شود.
 2. تا ۳ روز قبل ازانجام آزمایش، رژیم غذایی فاقد سبزیجات خام (به خصوص تربچه وشلغم )، گوشت قرمز، گوشت سفید (مرغ و ماهی) رعایت شود.
 • دلیل ناشتایی قبل از آزمایش خون!

زمانی که غذایی را مصرف می کنیم، بدن شروع به تجزیه مواد غذایی کرده و سپس این مواد از طریق رگ‌ها وارد جریان خون می‌شوند. به دلیل اینکه خون مورد آزمایش از هر نظر (ترکیبات موجود در خون، میزان قند خون و …) مورد بررسی قرار می‌گیرد، ناشتا نبودن به هنگام دادن خون می‌تواند بر روی جواب آزمایش تاثیر منفی گذاشته و پزشک معالج را در تشخیص صحح و دقیق، دچار اشتباه ساخته وسبب شود پزشک برداشت نادرستی ازعملکردهای فیزیولوژیک فرد داشته باشد.

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تمامی کارها برای ما آسان‌تر شده؛ یکی از این کارها،‌ خدمات آنلاین می باشد. ما در سامانه کیمیا ویزیت به دنبال آسان نمودن رابطه پزشک با بیمار هستیم. شما عزیزان از طریق بخش جستجو میتوانید به راحتی پزشک خود را پیدا و اقدام به نوبت گیری نمایید، سلامت و تندرست باشید.

نمایش لیست آزمایشگاه ها

پرسش خود را مطرح کنید:

CAPTCHA code